Bitcoin Al Sat
Bitcoin Al Sat

Kolayca Bitcoin Al Sat

Türk Lirası ile KOLAYCA BITCOIN AL ve SAT

SASA Hisse Senedi


SASA hisse senedi teknik analizi, canlı borsa, şirket haberleri, fiyat grafiği ve hareketleri, hisse yorumları gibi piyasa verilerini anlık takip edebilirsiniz.
SASA Polyester Sanayi A.Ş.

SASA Polyester Sanayi A.Ş.


SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi, polyester, elyaf, filament, polyester bazlı polimerler, ara ürünler ve özellikli ürünler konusunda dünyanın önde gelen üreticilerinden biridir.

Polyester sektöründeki üretimine 1966 yılında başlayan SASA, kuruluşundan bugüne, aralıksız yatırımlarıyla, hızlı büyüme sürecini hep sürdürmüştür.

30 Nisan 2015 tarihinde, Sabancı Holding bünyesinde bulunan SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi’nin %51 oranındaki hisseleri, ERDEMOĞLU Holding Anonim Şirketi tarafından satın alınmış, 2015 Ağustos ayında tamamlanan zorunlu pay alım süreci sonunda, ERDEMOĞLU Holding Anonim Şirketi’nin SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi’de sahip olduğu hisse oranı %84, 80’e ulaşmıştır.

Bünyesinde Nobel, ICI ve Dupont teknolojilerini barındıran SASA, 1.750’yi aşkın nitelikli çalışanı, yüksek kapasiteli öncü üretim tesisleri ve 2002 yılında kurulan Araştırma Geliştirme Merkezi ile güçlü bir teknik altyapıya sahiptir.

SASA’nın, Adana’da entegre üretim tesislerinin yer aldığı, yaklaşık 1.250 dönüm alan üzerinde kurulu merkez işyeri ile, Hatay’ın İskenderun ilçesinde kendi hammadde depolama tesisi bulunmaktadır.

SASA Polyester Sanayi Anonim Şirketi

Üretimden satışlarda 2018 yılı verilerine göre, Türkiye’nin 77. , Adana’nın ise en büyük firması olan SASA, dünya petrokimya devi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

SASA, 2018 yılında cirosunu bir önceki yıla göre %32 artırarak 2.179 milyon TL’ye çıkartırken, 323 milyon TL olan FAVÖK rakamını %74 artırarak 563 milyon TL’ye yükseltmiştir.

SASA, yıllık üretim kapasitesini iki katına çıkartan 350 bin ton/yıl kapasiteli yeni elyaf tesislerini 2019 yılı Haziran ayında tamamlamıştır. Devreye alınan bu tesisle, yıllık 500 milyon USD ciro elde edilmesi beklenmektedir.

SASA’nın Poy/Tekstüre ve Şişe Cipsi yatırımları da hızla devam etmekte olup, bu yatırımlar devreye alındığında, şirket cirosuna 950 milyon USD katkı sağlanacaktır.

Söz konusu yatırımların etksiyle SASA’nın 2019 yılında cirosu 785 milyon USD’ye, 2020 yılında 1.5 milyar USD’ye, 2021 yılında ise toplam 1.9 milyar USD’ye ulaşması hedeflenmektedir.

Bu süreç sonunda, üretim kapasitesi 1.4 Milyon ton/yıl’a ve çalışan sayısı 2.750 kişiye ulaşacaktır.

SASA, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde başlatmış olduğu entegre petrokimya üretim tesisi yatırımı ve liman projesi çalışmaları kapsamında 6.800 dönüm arazi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) çalışmalarını başlatmıştır.

SASA Polyester Sanayi A.Ş. Şirketinin Özet Bilgileri


Şirket Bilgileri
Merkez Adresi
Sarıhamzalı Mahallesi Turhan Cemal Beriker Bulvarı No:559 Seyhan / Adana
Elektronik Posta Adresleri
[email protected]
Web Site Adresleri
www.sasa.com.tr
Şirketin Süresi
Süresiz
Bağımsız Denetim Kuruluşu
DRT BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.
Şirketin Dahil Olduğu Endeksler
BIST ADANA
BIST 50
BIST 100
BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK
BIST SINAİ
BIST YILDIZ
BIST 100-30
Şirketin Sektörü
İMALAT
KİMYA İLAÇ PETROL LASTİK VE PLASTİK ÜRÜNLER
Sermaye Piyasası Aracının İşlem Gördüğü Pazarlar
YILDIZ PAZAR - GRUP 1

SASA Hissesini Takip Edenler

177 kişi tarafından takip ediliyor.

UYARI


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sitede yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bildiğiniz gibi Hisse Senedi; Borsa - Hisse senedi – Pay – BIST 30 – BIST 100 Sermaye şirketlerinde payların belgelendirilmesi amacıyla ortaklara verilen kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir.
Bununla birlikte birçok sektörden farklı şirketlerin hisse senetleri, borç senetleri gibi sermaye piyasası araçlarının ticaretinin yapıldığı piyasalara ise borsa denir. BIST 30, BIST 100 Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların ortak performanslarının ölçülmesi için oluşturulmuş pay gruplarıdır. Pay piyasasında işlem gören şirketlerin, endekslerin içerisindeki dağılımı ve ağırlıkları birbirinden farklıdır.

HisseLog platformu üzerinde ağırlıklı ortalaması en çok azalan hisseleri, borsada en çok artan ve en çok azalan hisseleri, Türk Lirası bazında en çok işlem gören veya Lot bazında en çok işlem gören hisseleri bununla birlikte BIST endeksleri, günlük hisse yorumları, hisse fiyatları, güncel hisse senedi fiyatlarını canlı olarak BIST ve borsa hisselerini takip edebilirsiniz. Hisse senetlerinin haftalık kapanış, ağırlıklı ortalama, işlem adedi, işlem hacmi, en yüksek ve en düşük kapanış verileri şu an platformumuza eklenmemiştir. Ancak anlık olarak öncü hisseler, büyük veya küçük hacimli hisse senetleri de dahil olmak üzere en çok izlenen hisseler, grafikler, hisse yorumları ve daha fazlasını HisseLog platformumuzdan takip edebilebilirsiniz.