Bitcoin Al Sat
Bitcoin Al Sat

Kolayca Bitcoin Al Sat

Türk Lirası ile KOLAYCA BITCOIN AL ve SAT

FMIZP Hisse Logo
FMIZP Hisse Logo

FMIZP Hisse

Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş.

FMIZP Hisse Senedi


FMIZP hisse senedi teknik analizi, canlı borsa, şirket haberleri, fiyat grafiği ve hareketleri, hisse yorumları gibi piyasa verilerini anlık takip edebilirsiniz.
Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş.

Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş.


Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri Anonim Şirketi , Şirketin kuruluşu 1967 yılına kadar uzanmaktadır. Şirket, 13.02.1967 tarihinde Bivat Bidon, Varil ve Teneke Sanayi Anonim Şirketi olarak kurulmuştur. Daha sonra 11.07.1969 tarihinde şirketin ünvanı İstanbul Mahle Piston Sanayi Anonim Şirketi olarak değiştirilmiştir. 08.01.1987 tarihinde ise şirket ünvanı İstanbul Motor Piston ve Pim Sanayi Anonim Şirketi olmuştur. Şirket aynı unvan ile Sermaye Piyasası kurulunun 30.07.1990 tarih ve 107/453 sayılı izin belgesi ile halka arz edilmiştir. Şirketin ünvanı son olarak 25.03.1999 tarihinde değişerek bugünkü halini almıştır.

Federal Mogul Grubu

Dünyanın en büyük sanayilerinden biri olan otomotivin doğduğu yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri Detroit’te Federal-Mogul’ un temelleri atıldı.

Dünya otomotiv sektörünün geleceğini şekillendirecek Federal-Mogul’ un kökleri 1899 yılında Detroit’te kurulan Muzzy-Lyon şirketine uzanıyor. Muzzy-Lyon, motor yataklarında ana ulaşım olarak kullanılan Babbit metalini daha da geliştirerek Mogul Motor yataklarının üretimine başladı.

Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri Anonim Şirketi

1923’te bronz motor yatakları konusunda uzman olan Federal Bearing ile birleşerek adını 1924’te Federal-Mogul olarak değiştiren firma, 1946’da Formetal Company, 1953’te Bearing Company of America, 1955’te Bower Roller Company, 1955’te National Motor Bearing Co. Şirketlerini bünyesine katarak 1956 yılında Fortune dergisinin en büyük 500 şirketler sıralamasında 350.sırayı almıştır. Federal-Mogul bu dönemden sonra da üretim hacmini büyüterek stratejik birleşmeler ve şirket alımlarıyla hızla güçlenmiştir.

1999 yılında kuruluşunun 100. yılını kutlayan Federal-Mogul, 2000’li yıllara gelindiğinde, 13 yeni şirketi bünyesine dahil ederek büyümeye devam etti. Yüzyılı aşan birikim ve deneyimiyle, teknolojiyi ve yüksek mühendislik bilgisini harmanlayan Federal-Mogul, günümüz otomotiv sektörünün liderleri arasında yer almaktadır.

Şirketin halka açık olmayan kısmı olan %85 ine sahip olan firma Federal Mogul Piston Segman ve Gömlek Üretim Tesisleri Anonim Şirketi’dir. Bu şirketin kuruluşu ise 1976 yılına kadar uzanmaktadır. Federal Mogul Piston Segman ve Gömlek Üretim Tesisleri Anonim Şirketi 31.12.2014 tarihi itibariyle tam bölünme şeklinde bölünerek; Federal Mogul Powertrain Otomotiv Anonim Şirketi ve FM Motorparts Otomotiv Anonim Şirketi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. FM Motorparts Otomotiv Anonim Şirketi 01.07.2016 tarihi itibariyle; kolaylaştırılmış birleşme prosedürü kapsamında devir suretiyle Federal Mogul Powertrain Otomotiv Anonim Şirketi çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir. Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri Anonim Şirketi firması Federal Mogul Powertrain Otomotiv Anonim Şirketi iştirakidir.

Şirket, 1998 yılında Federal-Mogul grubuna dahil olmuştur. O yıllarda İngiliz T&N Plc. ile ortak olan Dereli Grubu, Federal Mogul grubunun T&N Plc.’yi satın almasıyla Federal-Mogul Dereli Holding adı altında % 50 Dereli Grubu, % 50 Federal-Mogul’un sahip olduğu yeni bir ortaklığa dönüşmüştür.Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. Şirketinin Özet Bilgileri


Şirket Bilgileri
Merkez Adresi
MUAMMER DERELİ SOK. CUMHURİYET MAH. NO:2 KURUÇEŞME İZMİT KOCAELİ
Elektronik Posta Adresleri
[email protected]
Web Site Adresleri
www.fmizp.com
Şirketin Süresi
SÜRESİZ
Bağımsız Denetim Kuruluşu
PwC BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş
Şirketin Dahil Olduğu Endeksler
BIST TÜM
BIST SINAİ
BIST TÜM-100
BIST METAL EŞYA, MAKİNA
BIST KOCAELİ
BIST ANA
BIST KOBI SANAYİ
BIST TEMETTÜ
Şirketin Sektörü
İMALAT
METAL EŞYA MAKİNE ELEKTRİKLİ CİHAZLAR VE ULAŞIM ARAÇLARI
Sermaye Piyasası Aracının İşlem Gördüğü Pazarlar
ANA PAZAR - GRUP 1

FMIZP Hissesini Takip Edenler

177 kişi tarafından takip ediliyor.

UYARI


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sitede yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bildiğiniz gibi Hisse Senedi; Borsa - Hisse senedi – Pay – BIST 30 – BIST 100 Sermaye şirketlerinde payların belgelendirilmesi amacıyla ortaklara verilen kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir.
Bununla birlikte birçok sektörden farklı şirketlerin hisse senetleri, borç senetleri gibi sermaye piyasası araçlarının ticaretinin yapıldığı piyasalara ise borsa denir. BIST 30, BIST 100 Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların ortak performanslarının ölçülmesi için oluşturulmuş pay gruplarıdır. Pay piyasasında işlem gören şirketlerin, endekslerin içerisindeki dağılımı ve ağırlıkları birbirinden farklıdır.

HisseLog platformu üzerinde ağırlıklı ortalaması en çok azalan hisseleri, borsada en çok artan ve en çok azalan hisseleri, Türk Lirası bazında en çok işlem gören veya Lot bazında en çok işlem gören hisseleri bununla birlikte BIST endeksleri, günlük hisse yorumları, hisse fiyatları, güncel hisse senedi fiyatlarını canlı olarak BIST ve borsa hisselerini takip edebilirsiniz. Hisse senetlerinin haftalık kapanış, ağırlıklı ortalama, işlem adedi, işlem hacmi, en yüksek ve en düşük kapanış verileri şu an platformumuza eklenmemiştir. Ancak anlık olarak öncü hisseler, büyük veya küçük hacimli hisse senetleri de dahil olmak üzere en çok izlenen hisseler, grafikler, hisse yorumları ve daha fazlasını HisseLog platformumuzdan takip edebilebilirsiniz.