Bitcoin Al Sat
Bitcoin Al Sat

Kolayca Bitcoin Al Sat

Türk Lirası ile KOLAYCA BITCOIN AL ve SAT

CCOLA Hisse Senedi


CCOLA hisse senedi teknik analizi, canlı borsa, şirket haberleri, fiyat grafiği ve hareketleri, hisse yorumları gibi piyasa verilerini anlık takip edebilirsiniz.
Coca-Cola İçecek A.Ş.

Coca-Cola İçecek A.Ş.


Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi, 1964 yılında Yakın Doğu bölgesi üzre ürünlerinin şişeleme ve dağıtımını yapmak için ilk franchise hakkını İstanbul’da İMSA'ya (Has Grubu) verdi.

1966 yılında İMBAT’a İzmir için (Özgörkey Grubu), İMSA’ya Adana ve yakın çevre için şişeleme yetkisi verildi.

1971 yılında MEDA kuruldu, İMBAT’a Antalya ve çevresi için, İMSA’ya Bursa ve çevresi için şişeleme yetkisi verildi. 1973 yılında Has Grubu ANSAN’ı kurdu ve ANSAN’a Ankara ve Karadeniz bölgesi için franchise hakları verildi.

Özgörkey Grubu tarafından 1977 yılında ÖZ-PA, 1984 yılında ise ÖZDAĞ kuruldu.

1984 yılında MAKSAN şirketi yaratıltı ve TCCC Atlantic Industry aracılığıyla ANSAN ve MEDA’nın %88’ini satın aldı.

1991 yılında %99, 99’u TCCC’ye ait MEPA kuruldu. 1996 yılında Anadolu Grubu MAKSAN, MEPA, ANSAN ve MEDA’nın hisselerinin 1/3’ünü satın aldı.

1998 yılında Atlantic Industry ve Anadolu Grubu’nun her biri İMBAT, ÖZDAĞ VE ÖZPA'nın % 40’ını aldı. MAKSAN, MEPA, ANSAN ve MEDA’nın % 11, 2’sini E.Özgörkey İçecek Yatırımı Anonim Şirketi, % 8, 8’ini Etap İçecek Yatırımı Anonim Şirketi, % 6, 675'ini Anadolu Grubu satın aldı.

2000 yılında ANSAN ve İMBAT MAKSAN altında birleşti. MAKSAN’ın yeni adı COCA-COLA İÇECEK ÜRETİM Anonim Şirketi oldu.

MEDA, ÖZ-PA ve ÖZDAĞ MEPA altında birleşti.

MEPA’nın yeni adı COCA-COLA SATIŞ VE DAĞITIM Anonim Şirketi oldu.

2002 yılında COCA-COLA İÇECEK ÜRETİM Anonim Şirketi’nin yeni adı COCA-COLA İÇECEK Anonim Şirketi (CCI) oldu.

Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi

COCA-COLA SATIŞ VE DAĞITIM Anonim Şirketi’nin tüm hisselerini CCI satın aldı.

2005 yılında Irak piyasasına yönelik olarak yerel bir ortak ile % 50-50 ortaklık şeklinde “The Coca-Cola Bottling Co. of Iraq FZCO” unvanlı, Coca-Cola ürünlerinin satış ve dağıtım haklarına sahip olan yeni bir şirket kuruldu.

CCI, Efes Sınai Yatırım Holding Anonim Şirketi’nin % 51.87 hissesini Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii’den (Anadolu Efes) satın aldı.

Efes Sınai Yatırım Holding Anonim Şirketi Ürdün’de kurulu The Coca-Cola Bottling Company of Jordan’ın %90 hissesini satın aldı.

2006’da CCI, doğal kaynak suyu üreticisi Mahmudiye Ltd.’i satın aldı. CCI’ın halka arzı yapıldı ve 12 Mayıs itibarıyla CCI hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı.

Aralık ayında CCI ve Efes Sinai Yatırım Holding Anonim Şirketi CCI altında birleşti.

2007 yılında Suriye’de kurulu ve alkolsüz içeceklerin ticareti, ithalat ve ihracatı ile iştigal eden Syrian Soft Drink Sales and Distribution L.L.C. (“SSDSD”) adlı şirketin %50 sermayesine tekabül eden hisseleri CCI tarafından satın alındı.

Toplam 50 milyon TL’lik yatırımla Sapanca’daki üretim tesislerinde üretilmekte olan “Damla” marka doğal kaynak suyu 19 litrelik damacana ambalajına ilave olarak 0.5 litre, 1.5 litre ve 5 litrelik pet şişe ambalajlarda piyasaya sunuldu.

2008 yılında CCI Yönetim Kurulu çoğunluk hissesi The Coca-Cola Company (“TCCC”) iştiraklerine ait olan Pakistan’daki Coca-Cola Beverages Pakistan Ltd. (“CCBPL”) adlı şirketin hisse devri ile ilgili olarak hisselerin %50’ye kadar satın alınmasına karar verdi.

2009 yılında CCI tarafından "Turkmenistan Coca-Cola Bottlers Limited" (TCCB) unvanlı şirkette The Coca-Cola Export Corporation’ın (TCCEC) sahip olduğu %13, 75 sermaye payının ve Day Investments Ltd’in sahibi olduğu %12, 50 sermaye payının satın alınmasıyla CCI’ın TCCB’deki payı %59, 5’e yükseldi.

CCI’ın su sektöründe ek kapasite gereksinimini karşılamak için Sandras’a ait su faaliyetlerinin bir kısmına ilişkin gayrimenkul, menkul, lisans ve diğer varlıkları satın alındı. 2011 yılında CCI’ın Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren CC Beverage Limited’deki dolaylı ortaklık payı %30’dan %100’e yükseldi.

2012 yılında ise CCI Güney Irak’ta alkolsüz içecek üretimi, satışı ve dağıtımı işleriyle iştigal eden ve Güney Irak pazarındaki en büyük yerel şişeleyici olan Al Waha for Soft Drinks, Juices, Mineral Water, Plastics, and Plastic Caps Production LLC’nin (Al Waha) yaklaşık %65’ini dolaylı olarak satın aldı.

Bu satın almayla CCI bünyesine katılan Hille ve Kerbela üretim fabrikalarında çok kısa sürede gerekli altyapı kurularak 2013 yılında Coca-Cola üretimine başlandı.

Coca-Cola İçecek A.Ş. Şirketinin Özet Bilgileri


Şirket Bilgileri
Merkez Adresi
OSB Mah. Deniz Feneri Sk. No: 4 34776 Dudullu Ümraniye İstanbul
Elektronik Posta Adresleri
[email protected]
Web Site Adresleri
www.cci.com.tr
Şirketin Süresi
Süresiz
Bağımsız Denetim Kuruluşu
DRT BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş.
Şirketin Dahil Olduğu Endeksler
BIST YILDIZ
BIST KURUMSAL YÖNETİM
BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
BIST SINAİ
BIST TÜM
BIST GIDA, İÇECEK
BIST 100-30
BIST 50
BIST 100
BIST İSTANBUL
Şirketin Sektörü
İMALAT
GIDA, İÇECEK VE TÜTÜN
Sermaye Piyasası Aracının İşlem Gördüğü Pazarlar
YILDIZ PAZAR - GRUP 1

CCOLA Hissesini Takip Edenler

177 kişi tarafından takip ediliyor.

UYARI


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sitede yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bildiğiniz gibi Hisse Senedi; Borsa - Hisse senedi – Pay – BIST 30 – BIST 100 Sermaye şirketlerinde payların belgelendirilmesi amacıyla ortaklara verilen kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir.
Bununla birlikte birçok sektörden farklı şirketlerin hisse senetleri, borç senetleri gibi sermaye piyasası araçlarının ticaretinin yapıldığı piyasalara ise borsa denir. BIST 30, BIST 100 Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların ortak performanslarının ölçülmesi için oluşturulmuş pay gruplarıdır. Pay piyasasında işlem gören şirketlerin, endekslerin içerisindeki dağılımı ve ağırlıkları birbirinden farklıdır.

HisseLog platformu üzerinde ağırlıklı ortalaması en çok azalan hisseleri, borsada en çok artan ve en çok azalan hisseleri, Türk Lirası bazında en çok işlem gören veya Lot bazında en çok işlem gören hisseleri bununla birlikte BIST endeksleri, günlük hisse yorumları, hisse fiyatları, güncel hisse senedi fiyatlarını canlı olarak BIST ve borsa hisselerini takip edebilirsiniz. Hisse senetlerinin haftalık kapanış, ağırlıklı ortalama, işlem adedi, işlem hacmi, en yüksek ve en düşük kapanış verileri şu an platformumuza eklenmemiştir. Ancak anlık olarak öncü hisseler, büyük veya küçük hacimli hisse senetleri de dahil olmak üzere en çok izlenen hisseler, grafikler, hisse yorumları ve daha fazlasını HisseLog platformumuzdan takip edebilebilirsiniz.