Bitcoin Al Sat
Bitcoin Al Sat

Kolayca Bitcoin Al Sat

Türk Lirası ile KOLAYCA BITCOIN AL ve SAT

ALKIM Hisse Senedi


ALKIM hisse senedi teknik analizi, canlı borsa, şirket haberleri, fiyat grafiği ve hareketleri, hisse yorumları gibi piyasa verilerini anlık takip edebilirsiniz.
Alkim Alkali Kimya A.Ş.

Alkim Alkali Kimya A.Ş.


Alkim Alkali Kimya Anonim Şirketi, H.VEDAT KORA Kimya Yüksek Mühendisi 1923 - 1975 Kurucumuz ve Önderimiz H. Vedat KORA İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinden Kimya Yüksek Mühendisi olarak 1946 yılında mezun oldu. T.C.Tekel İdaresi'nde çalışmaya başladı, 1948 de ise İstanbul Edirmekapı'da küçük bir imalathanede çeşitli kimyevi maddelerin üretimi ile Sanayi hayatına adım attı.

1953

Vedat KORA, Afyon Acıgöl'de 17.09.1953 tarihinde İR: 73 no'lu ilk Sodyum Sülfat maden imtiyazını alarak, Sodyum Sülfat üretimine başladı. Firma şahıs Şirketi statüsünde idi, ve İstanbul Ticaret Sicili No: 49.519 ile Hasan Vedat KORA olarak kaydedilmişti. Daha sonra Türk Kimya Sanayiinde bir çok buluşlara imzasını atacak olan Vedat KORA tarafından 15.01.1954 tarihinde Sodyum Sülfattan Soda üretimi ile ilgili ilk patent alındı (Vedat KORA'ya ait toplam 6 patent bulunmaktadır.)

1956

Vedat KORA tarafından Konya Cihanbeyli civarında Bolluk Gölü'nde 1.03.1956 Tarih, İR:2197 no'lu maden imtiyazı alınarak burada da Sodyum Sülfat üretimine başlandı.

1957

Vedat KORA tarafından Eşi Kimya Yüksek Mühendisi Emine Şükran KORA ile birlikte 29.05.1957 Tarihinde İstanbulda 65.070 Sicil no ile Alkali Madencilik Ltd. kuruldu. Mevcut Sodyum Sülfat Maden imtiyazları bu Limited Şirkete devredildi.

1962

14.03.1962 Tarihinde Vedat KORA'nın kardeşi Eczacı Cihat KORA Alkali Madencilik Limited Şirketine Ortak oldu.

1963

Amerikan Essex Interore Inc. firmasıyla ortaklık sonucu İstanbul'da 1963 Yılında Alkim Alkali Anonim Şirketi kuruldu. Alkali Madencilik Şirketinin elindeki tüm maden ruhsatları yeni kurulan bu Anonim Şirkete devredildi.

1965

KONYA - Cihanbeyli'de ilk modern Sodyum Sülfat tesisisi kuruldu.

1971

Amerikan Essex Interore Inc firmasının Türkiyede maden işlerini bırakmak istemesi sonucu hisselerinin tekrar Kora ailesine geri devredilmesiyle Alkim Alkali Anonim Şirketi %100 Kora ailesine ait olmuştur.

1975

Ailemizin büyüğü ve şirketimizin kurucusu H.Vedat Kora'yı 30 Ocak 1975 tarihinde uçak kazasında kaybettik.

1977

Bolluk Gölü kıyısında 30.000 ton / yıl kapasiteli Anidr Sodyum Sülfat tesisleri devreye girmiştir.

1985

Alman Lurgi firmasına anahtar teslim olarak inşa ettirilen tesisler üretime başlamıştır. Bu entegre sülfat tesislerine Koralkim adı konmuştur.

1987

Acıgöl sahilinde son derece modern ve büyük hammadde üretim havuzları (3.5 milyon m2) ana besleme kanalları, dağıtım kanalları, ve pompa istasyonları devreye alındı.

1993

Sodyum sülfat üretiminde dünyada ilk 10 arasına girdi.

1995

İzmir-Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinde 55.000 Ton/Yıl kapasiteli Türkiye'nin en büyük ve en modern Birinci Hamur Yazı Kağıdı - Kuşe Kağıdı tesislerinin yatırımına başlamıştır.

1996

Koralkim tesisimize Sodyum Sülfat üretiminde dünyada ilk defa ISO 9002 kalite güvence belgesi verilmiştir.

1998

İzmir - Kemalpaşa Kağıt Tesisleri üretime başlamıştır.

1999

Merkezi İzmir'de olan Alkim Kağıt Sanayi ve Tic. Anonim Şirketi kuruldu.

2000

Mart ayında Alkim Alkali Kimya Anonim Şirketi'nin İş Yatırım tarafından Halka Arzı ve Borsada İşlem Görmeye başlaması. İlk Halka açıklık oranı % 15. ( Halka Arz yöntemi sermaye artışı ile)

Kasım ayında Alkim Kağıt Sanayi Anonim Şirketi'nin İş Yatırım tarafından Halka Arzı ve Borsada İşlem Görmeye başlaması. İlk Halka açıklık oranı % 20. ( Halka Arz yöntemi sermaye artışı ile)

2001

Türkiye'de ilk kez düşük kalorili toz linyit kullanılan Akışkan Yataklı Enerji Santralı Babcock & Wilcox Gama Kazan tarafından inşa edilerek Koralkim tesislerinde devreye girdi. Acıgöl sahilindeki hammadde üretim havuzlarının sayıları ve boyutları artırılarak toplam 7.5 milyon m2'ye ulaştı.

2002

Granül Sülfat Üretimi için tevsii yatırımı gerçekleşti.

Alkim dünyadaki en büyük 6.ncı Sodyum Sülfat üreticisi oldu.

2003

Tekel Yasasının değişimi ve tuz üretiminin özel sektöre açılması ile göl tuzu üretim ruhsatlarını alan şirketimiz tuz üretimine başlamıştır.

2005

Ankara ili Beypazarı - Çayırhan bölgesinde bulunan çok büyük rezervli yeraltı Sodyum Sülfat madenimizin modern yöntemlerle işletilmesini sağlamak için Tübitak ile işbirliği yapılarak Ar-Ge çalışmaları başlamıştır.

2006

Çayırhan bölgesindeki Ar-Ge çalışmaları yeni bir boyut kazanmış, Polonya Chemkop firması ile yeraltı solüsyon madenciliği konusunda faaliyetlerde bulunmak üzere anlaşmaya varılmıştır.

Konya - Cihanbeyli - Bolluk Sodyum Sülfat fabrikamızın rehabilite ve modernize yatırımı başlamıştır.

2007

Bolluk Sodyum Sülfat fabrikamızın tevsii ve modernizasyon yatırımı tamamlanmış, Ocak 2007'de tesis devreye girmiştir. Kapasitesi 80.000 Ton / Yıl'dır.

Mayıs 2007'de; Onursal Başkanımız, Sn. Cihat KORA, TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştür.

2008

Eskişehir bölgesinde; 1.180 Hektarlık, önemli rezerve sahip bir Krom maden sahası, Mart 2008'de Devlet İhalesi ile kazanılmıştır. Çevre ve Ormanlar ile ilgili bürokratik işlemler tamamlanmış, konu ile ilgili uzman mühendis ve jeologlar ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır.

Alkim Alkali Kimya Anonim Şirketi

2009

Temmuz 2009'da; Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Reha KORA TBMM Üstün Hizmet Ödülü almıştır.

Temmuz 2009 da 1993 den bu yana yapılan çok çeşitli Ar-Ge çalışmaları sonucunda Çayırhan'daki Glauberit madenimizin hem ekonomik hem de son derece çevre dostu bir yöntem olan yeraltında patlatma ve bu şekilde küçük parçalara ayrılan Glauberit'in solüsyon madenciliği yöntemi ile ayrıştırılması teknolojisinin uygulanmasına karar verildi, Şirketimiz bu konuda patent başvurusunda bulundu.

Kasım 2009'da, Ankara Çayırhan'da 120.000 ton / yıl kapasitede Sodyum Sülfat tesisi kurulması için yatırım çalışmalarına başlandı.

2010

23 Haziran 2010 Çayırhan Sodyum Sülfat Tesisinde, Yerel yöneticilerin, Şirket yönetici ve çalışanlarının katılımıyla temel atma töreni yapıldı

2011

14 Ekim 2011 Çayırhan Sodyum Sülfat Tesisi ve maden sahası operasyonlarımız tamamlanmış olup, tesisimizde yüksek kalite ve miktarda sodyum sülfat üretimine başlanmıştır

2015

Maden Sahasında yeryüzüne çıkartılan glauberit madeninin bünyesindeki sodyum sülfat'ın çözelti ile kazanılması için mekanik yöntem - glauberit çözme ünitesi kuruldu.

2016

Çayırhan'da mevcut kapasitenin %40 arttırılarak 150.000 tondan 210.000 tona çıkarılması çalışmalarına başlanmıştır.

2017

Çayırhan kapasite artış yatırımı tamamlanmıştır.

Eskişehirde Krom Konsantre tesisinin kurulmasına başlanmış ve tamamlanmıştır.

Alkim Alkali Kimya A.Ş. Şirketinin Özet Bilgileri


Şirket Bilgileri
Merkez Adresi
İnönü Cad. No:13 Posta Kodu:34437 Taksim Beyoğlu / İstanbıul
Elektronik Posta Adresleri
[email protected]
Web Site Adresleri
www.alkim.com
Şirketin Süresi
Süresiz
Bağımsız Denetim Kuruluşu
PwC BAĞIMSIZ DENETİM VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK A.Ş
Şirketin Dahil Olduğu Endeksler
BIST YILDIZ
BIST KİMYA, PETROL, PLASTİK
BIST TEMETTÜ
BIST 100
BIST TEMETTÜ 25
BIST 100-30
BIST TÜM
BIST SINAİ
Şirketin Sektörü
İMALAT
KİMYA İLAÇ PETROL LASTİK VE PLASTİK ÜRÜNLER
Sermaye Piyasası Aracının İşlem Gördüğü Pazarlar
YILDIZ PAZAR - GRUP 2

ALKIM Hissesini Takip Edenler

177 kişi tarafından takip ediliyor.

UYARI


Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Bu sitede yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sitede yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.


Bildiğiniz gibi Hisse Senedi; Borsa - Hisse senedi – Pay – BIST 30 – BIST 100 Sermaye şirketlerinde payların belgelendirilmesi amacıyla ortaklara verilen kıymetli evraklara hisse senedi denmektedir.
Bununla birlikte birçok sektörden farklı şirketlerin hisse senetleri, borç senetleri gibi sermaye piyasası araçlarının ticaretinin yapıldığı piyasalara ise borsa denir. BIST 30, BIST 100 Endeksleri, Borsa İstanbul’da işlem gören payların ortak performanslarının ölçülmesi için oluşturulmuş pay gruplarıdır. Pay piyasasında işlem gören şirketlerin, endekslerin içerisindeki dağılımı ve ağırlıkları birbirinden farklıdır.

HisseLog platformu üzerinde ağırlıklı ortalaması en çok azalan hisseleri, borsada en çok artan ve en çok azalan hisseleri, Türk Lirası bazında en çok işlem gören veya Lot bazında en çok işlem gören hisseleri bununla birlikte BIST endeksleri, günlük hisse yorumları, hisse fiyatları, güncel hisse senedi fiyatlarını canlı olarak BIST ve borsa hisselerini takip edebilirsiniz. Hisse senetlerinin haftalık kapanış, ağırlıklı ortalama, işlem adedi, işlem hacmi, en yüksek ve en düşük kapanış verileri şu an platformumuza eklenmemiştir. Ancak anlık olarak öncü hisseler, büyük veya küçük hacimli hisse senetleri de dahil olmak üzere en çok izlenen hisseler, grafikler, hisse yorumları ve daha fazlasını HisseLog platformumuzdan takip edebilebilirsiniz.